Under föregående helg utförde 9,8 miljoner kinesisk gymnasieelever ”gaokao”, det årliga inträdesprovet till landets universitet som i svensk media ofta jämförs med högskoleprovet.
Jämförelsen haltar dock, eftersom gaokao är ett obligatoriskt engångsprov, medan högskoleprovet är frivilligt och kan göras hur många gånger som helst. Därmed är pressen långt större vad gäller gaokao – för många kinesiska studenter är hela skolgången en enda lång förberedelse för de två dagar då provet genomförs.
Business Insider publicerade till helgen ett par dussin bilder som med tydlighet visar den hysteri som råder kring gaokao.
Under sitt sista läsår kan majoriteten av Kinas gymnasielever stryka ordet ”fritid” ur kalendern. Vid många skolor krävs det av studenterna att de ska plugga 15 timmar om dagen, med endast en ledig dag i månaden. Lunch och middag ska helst förtäras på mindre än 5 minuter.
I år tävlade studenterna om 6,5 miljoner universitetsplatser, och de med bäst resultat ges helt tillträde till de mest välrenommerade skolorna.
Testets huvuddelar är kinesiska, matte och engelska, men även mindre och mer specialiserade provdelar existerar.
Gaokao får ofta kritik för att skapa en armé av hjärntvättade studenter som inte kan tänka på egen hand, eftersom huvuddelen av provet går ut på att återge svar som lärs in blott genom att memorera fakta eller siffror.
Dessutom skapar testet så pass stor stress att flera fall av självmord dokumenteras i samband med varje provtillfälle.
En stunds vila mellan de förberedande studierna









vilka otroliga bilder alltså, Men hur är provfrågorna formulerade, vad för typ av kunskap och människa stimulerar man egentligen med allt det här? Jag har många kinesiska kollegor och det verkar som att arbetslivet på många sätt är en sorts semester och att allt hårt arbete avklarades i skolan
”Mördande universitetsexamen”? Varför är det mördande?
Några tomma bilder säger ingenting.
Och användning av sådana starta ord utan värdiga innehål är icket rätt jounalistik stil
Här är en ganska rolig sammanfattning av några (jättekonstiga) frågor som var med på provet: http://shanghaiist.com/2014/06/10/a_compilation_of_the_2014_gaokao_ch.php
Läste du alls texten? Den avslutas med faktumet att det varje år begås flera självmord i samband med gaokao..
Vidare är du nog en av väldigt få som tycker att bilderna ”inte säger någonting”. Vill du har mer info om själva provet så finns det länkar i texten du kan klicka på. Även om självmorden som du missade.
Som vanligt är du vår länk in i Kina. Tack Jojje
Jan Björkluns våta dröm, med lydiga elever som gör vad chefen säger.